Правовий супровід реклами

На упаковці зображено 6 кексів, а насправді в упаковці лише 4? Назвали торгову марку «З висоти чистих Карпатських гір», а насправді НЕ все виробничі потужності розташовані в Карпатах? Зобразили дві пляшки миючих кошти конкурентів, порівнюючи їх з ефектом однієї краплі Вашої продукції? Вітаємо, Ви перебуваєте в поле дії законодавства про рекламу і конкуренції!

Кожна компанія бажає представити свої товари або послуги на ринку найкращим чином. Щодня з екранів телевізорів ми чуємо про «кращому» товар, «безпечних» ліках, виборі «номер один», про «рекомендації асоціації стоматологів» і так далі. Але далеко не всі рекламодавці знають про те, що зміст реклами – особливо телевізійної – знаходиться під пильною увагою Антимонопольного комітету України та інших контролюючих органів. Один невірний слово або необережна фраза в рекламі можуть призвести до накладення відчутного штрафу, якщо зміст або формат Вашої реклами або Ваших конкурентів порушує чинне законодавство:

 • 5Х штраф від вартості розповсюдженої реклами
 • 5% штраф від доходу рекламодавця за минулий рік

ЯКІ ВИМОГИ ЗАКОНУ ДО РЕКЛАМИ ІСНУЮТЬ

 • Заборона на недобросовісну рекламу

Порушення цієї заборони може призвести до багатомільйонних штрафу, а зміст заборони – вельми широко: недобросовісної вважається будь-яка реклама, яка може призвести до травмування ввести в оману споживача, оскільки містить перебільшення, замовчує деякі факти, є неточною або хоча б частково недостовірною, може здатися двозначною або поширюється не в дозволений час, не в дозволеному місці або неприпустимим способом.

 • Заборони за змістом реклами

Відповідно до діючого закону, реклама не повинна містити дискримінаційних заяв за ознаками, порушувати етику і мораль, нехтувати правилами пристойності, мотивувати до порушень законодавства або норм безпеки, утримувати жорстокість, цинізм, принижувати честь і гідність.

Особливі правила порівняльної реклами

У 2020 році вступили в силу нові вимоги закону до порівняльної реклами – тепер є широкий перелік умов, при яких порівняльна реклама заборонена. Серед них багато оціночних понять, наприклад, чи не містить така реклама ознак нечесної підприємницької практики, чи не дискредитує вона конкурента або репутацію ТМ, що не змішує чи рекламодавця і його конкурента.

Особливі вимоги до різних ФОРМ РЕКЛАМИ

Залежно від способу розміщення реклами Закон окремими правилами регулює формат розміщення реклами на телебаченні і радіо, на транспорті, зовнішню рекламу та рекламу за допомогою електрозв’язку.

ОСОБЛИВІ ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ТОВАРІВ

Особливі правила рекламування закон встановлює для окремих категорій продукції: об’єктів будівництва, послуг з працевлаштування, фінансових послуг та цінних паперів, ліків, медичних товарів та послуг, алкоголю і тютюну, зброї.

Перераховане – лише верхівка айсберга. При створенні і розміщенні реклами необхідно враховувати цілий комплекс правил за законодавством України, що виходить за межі навичок менеджера з реклами. Чим успішніше і відомо компанія, тим більша увага викликає її реклама. Найпопулярнішим підставою для накладення штрафу Антимонопольним комітетом України на рекламодавця є поширення інформації, що вводить в оману.

Вибачте за тимчасові незручності вводить в оману? Перш за все, це неповні, помилкові, неточні відомості про товар, виробника, продавця та інших факторах. На практиці трапляється, що будь-які непідтверджені відомості про товар визнаються такими, що вводять в оману. Найяскравіші приклади таких випадків – штрафи за використання торгової марки «З чистих Карпат» для товару, який виготовлявся не тільки в Карпатах, за рекламні фрази про безпеку ліків, швидкість їх дії і унікальність, за фразу «9 з 10 українських вибирають Амізон» і т.д. Як порушення можуть розцінюватися як неправдиві фрази, а й створення оманливого враження у споживача: наприклад, в результаті дизайну упаковки, зображень на ній, особливостей сприйняття відеоролика.

ЩО МИ ПРОПОНУЄМО?

Проаналізувавши багаторічну практику Антимонопольного комітету України, юристи компанії VEK LEGAL виробили власну систему аналізу будь-якої рекламної продукції на предмет її відповідності законодавству. Ми допоможемо Вам убезпечити і захистити Вашу рекламну діяльність за допомогою наступних кроків:

 • Перевіримо зміст реклами на виконання базових заборон, що стосуються будь-якої реклами, і дамо висновки щодо ознак ризику
 • Надамо оцінку формі і способу розміщення реклами з точки зору законодавства і надамо рекомендації, як скорегувати рекламу
 • Якщо на продукцію, яка рекламується, поширюються спеціальні правила – наприклад, це об’єкти будівництва або алкогольні напої – перевіримо рекламний продукт на відповідність блоку спеціальних норм
 • Головний етап перевірки – перевірка реклами на наявність ознак несумлінності, коли продукт порушує вимоги конкурентного законодавства. Під час цього етапу ми враховуємо актуальну практику Антимонопольного комітету України і даємо рекомендації, як привести рекламний продукт у відповідність до законодавства
 • У разі якщо Вашою рекламою вже зацікавився Антимонопольний комітет, зокрема, направив Вам вимога про надання інформації або доказів автентичності рекламних заяв – наша команда допоможе грамотно відповісти на вимогу і, в подальшому, довести правомірність своєї рекламної кампанії.

ЧОМУ САМЕ З НАШОЮ ДОПОМОГОЮ?

 • Антимонопольне право є нашою спеціалізацією, а послуга правового аналізу реклами – рідко зустрічається юридичному ринку. Саме вузька спеціалізація в улюбленому напрямку дозволяє нам запропонувати клієнтам великий досвід в питаннях конкуренції та реклами.
 • Аналізуючи рекламу, ми враховуємо найбільш актуальну практику Антимонопольного комітету України, враховуючи всі нюанси, навіть особливості практики окремих територіальних відділень.
 • У боротьбі за те, щоб довести законність рекламного продукту, ми формуємо оптимальну доказову базу, індивідуальну під кожен випадок. Це допомагає не тільки довести правоту клієнта, а й створювати прецеденти в практиці.
 • Перфекціонізм і скрупульозність – наші принципи роботи. Часто ми виробляємо враження занадто педантичних людей, але в конкурентних справах наша прискіпливість до кожного слова стає запорукою успіху.
 • Ми працюємо по всій території України і за її межами. Представимо Ваші інтереси в Антимонопольному комітеті України в Києві – незалежно від Вашого місцезнаходження.

ЩО ГОВОРЯТЬ ПРО НАС КЛІЄНТИ?

Запобігати штрафи за незаконну рекламу краще заздалегідь.

Превентивні заходи значно спокійніше і ефективніше. Тому радимо не зволікати і переконатися в законності свого рекламного продукту, звернувшись до професіоналів!

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Залиште номер телефону