На упаковці зображено 6 кексів, а насправді в упаковці лише 4? Назвали торгову марку «З висоти чистих Карпатських гір», а насправді НЕ все виробничі потужності розташовані в Карпатах? Зобразили дві пляшки миючих кошти конкурентів, порівнюючи їх з ефектом однієї краплі Вашої продукції? Вітаємо, Ви перебуваєте в поле дії законодавства про рекламу і конкуренції!
Кожна компанія бажає представити свої товари або послуги на ринку найкращим чином. Щодня з екранів телевізорів ми чуємо про «кращому» товар, «безпечних» ліках, виборі «номер один», про «рекомендації асоціації стоматологів» і так далі. Але далеко не всі рекламодавці знають про те, що зміст реклами – особливо телевізійної – знаходиться під пильною увагою Антимонопольного комітету України та інших контролюючих органів. Один невірний слово або необережна фраза в рекламі можуть призвести до накладення відчутного штрафу, якщо зміст або формат Вашої реклами або Ваших конкурентів порушує чинне законодавство:
Порушення цієї заборони може призвести до багатомільйонних штрафу, а зміст заборони – вельми широко: недобросовісної вважається будь-яка реклама, яка може призвести до травмування ввести в оману споживача, оскільки містить перебільшення, замовчує деякі факти, є неточною або хоча б частково недостовірною, може здатися двозначною або поширюється не в дозволений час, не в дозволеному місці або неприпустимим способом.
Відповідно до діючого закону, реклама не повинна містити дискримінаційних заяв за ознаками, порушувати етику і мораль, нехтувати правилами пристойності, мотивувати до порушень законодавства або норм безпеки, утримувати жорстокість, цинізм, принижувати честь і гідність.
Особливі правила порівняльної реклами
У 2020 році вступили в силу нові вимоги закону до порівняльної реклами – тепер є широкий перелік умов, при яких порівняльна реклама заборонена. Серед них багато оціночних понять, наприклад, чи не містить така реклама ознак нечесної підприємницької практики, чи не дискредитує вона конкурента або репутацію ТМ, що не змішує чи рекламодавця і його конкурента.
Особливі вимоги до різних ФОРМ РЕКЛАМИ
Залежно від способу розміщення реклами Закон окремими правилами регулює формат розміщення реклами на телебаченні і радіо, на транспорті, зовнішню рекламу та рекламу за допомогою електрозв’язку.
ОСОБЛИВІ ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ТОВАРІВ
Особливі правила рекламування закон встановлює для окремих категорій продукції: об’єктів будівництва, послуг з працевлаштування, фінансових послуг та цінних паперів, ліків, медичних товарів та послуг, алкоголю і тютюну, зброї.
Перераховане – лише верхівка айсберга. При створенні і розміщенні реклами необхідно враховувати цілий комплекс правил за законодавством України, що виходить за межі навичок менеджера з реклами. Чим успішніше і відомо компанія, тим більша увага викликає її реклама. Найпопулярнішим підставою для накладення штрафу Антимонопольним комітетом України на рекламодавця є поширення інформації, що вводить в оману.
Вибачте за тимчасові незручності вводить в оману? Перш за все, це неповні, помилкові, неточні відомості про товар, виробника, продавця та інших факторах. На практиці трапляється, що будь-які непідтверджені відомості про товар визнаються такими, що вводять в оману. Найяскравіші приклади таких випадків – штрафи за використання торгової марки «З чистих Карпат» для товару, який виготовлявся не тільки в Карпатах, за рекламні фрази про безпеку ліків, швидкість їх дії і унікальність, за фразу «9 з 10 українських вибирають Амізон» і т.д. Як порушення можуть розцінюватися як неправдиві фрази, а й створення оманливого враження у споживача: наприклад, в результаті дизайну упаковки, зображень на ній, особливостей сприйняття відеоролика.
Проаналізувавши багаторічну практику Антимонопольного комітету України, юристи компанії VEK LEGAL виробили власну систему аналізу будь-якої рекламної продукції на предмет її відповідності законодавству. Ми допоможемо Вам убезпечити і захистити Вашу рекламну діяльність за допомогою наступних кроків:
Превентивні заходи значно спокійніше і ефективніше. Тому радимо не зволікати і переконатися в законності свого рекламного продукту, звернувшись до професіоналів!