Правовий захист бізнесу від монополістів: юрист по газу, електроенергетиці та іншим монопольним сферам

Облгаз нарахував Вашому підприємству мільйонні борги за неіснуючі обсяги газу? Вашу компанію відключили від водопроводу або інших комунальних послуг? Монополіст витісняє з ринку, користуючись своїми привілеями? А Ви знаєте, що за всі ці діяння монополісту загрожує штраф в розмірі до 10% його доходу за останній рік?

Допомогти в таких випадках можуть досвідчені юридичні компанії – в сфері газу, електроенергетики, транспортних перевезень, але за умови, що в їх штаті є сильні антимонопольні фахівці.

У чому специфіка монополізованих сфер?

На ринках розподілу газу, водопостачання, електроенергії та інших існують «природні монополісти» – «обрані» учасники ринку, єдині, хто може надати послугу. Наприклад, обленерго, облгаз, водоканал. Їх права і обов’язки регулюються окремим пластом нормативних актів. Тому ми розширюємо звичні юридичні послуги: енергетика, перевезення, інші монополізовані сфери вимагають знань конкурентного права і досвіду взаємодії з відповідними органами.

Для захисту від неправомірних дій монополістів створені спеціальні органи: Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) і Антимонопольний комітет України (АМКУ).

Для захисту прав у конфліктах з монополістами недостатньо звичайної претензійної та позовної роботи. Тут необхідна і надається нашими юристами галузева юридична допомога (електроенергетика, газопостачання, водопостачання і так далі) і застосовується антимонопольне право.

Антимонопольне право – відносно нове для України напрям юридичної практики, яке покликане захищати інтереси учасників ринку і споживачів в сфері конкуренції. Юридична компанія «VEK LEGAL» – одна з небагатьох фірм, які спеціалізуються на захисті бізнесу в сфері антимонопольного права.

Найчастіше жертви зловживань з боку монополістів не знають, що їм потрібна правова допомога з питань антимонопольного права, що їх права можна захистити силами і засобами цієї галузі. На їхню думку, контрагент просто порушує договірні зобов’язання або навіть сприймається як контролюючий орган, що в корені невірно. Монополіст – такий же суб’єкт господарювання, який не має права диктувати Вам свої умови, якщо тільки це прямо не передбачено законом.

В яких ситуаціях юрист з питань антимонопольного права необхідний Вашому бізнесу?

1. Якщо Ваша компанія – споживач товарів чи послуг, які може надати єдиний учасник ринку. Коли у Вас немає вибору, Ви змушені купувати ці товари або послуги саме у цього виробника. Ваш контрагент порушив Ваші права або ущемив законні інтереси, а Ви не можете розірвати відносини з ним, оскільки заміни йому немає. У таких випадках юридичні фірми (антимонопольне право) проконсультують, що робити. Розглянемо конкретні приклади:

 • Ви купуєте газ і змушені укладати договір з облгазом, оскільки трубопроводи належать йому. Облгаз безпідставно провів перевірку газового лічильника, за її результатами нарахував Вашої компанії додаткові обсяги природного газу на кілька мільйонів гривень, загрожує відключенням газу за несплату. Антимонопольний юрист допоможе компанії не тільки подати скаргу на відключення газу, а й звернутися в НКРЕКП і АМКУ. Кривдника можуть оштрафувати за порушення ліцензійних умов і зловживання монопольним становищем. Крім того, у таких випадків є судова перспектива: виходячи з актуальної практики, в суді можна оскаржити рішення комісії облгазу, оформлені протоколами, акти-розрахунки, оскаржити заборгованість підприємства за газ і зобов’язати монополіста відновити газопостачання.
 • Ви змушені укласти договір про перевезення залізничним транспортом з Укрзалізницею, бо вона не має конкурентів, а вантаж потрібно відправити в пункт призначення. Припустимо, Укрзалізниця безпідставно нав’язує Вам додаткові послуги і платежі.
 • Ваше підприємство споживає послуги централізованого водопостачання та водовідведення. Раптово на Вашому підприємстві відключили воду без попередження і / або відключили каналізацію на Вашому об’єкті.

Прикладів багато, суть – одна: Ваша компанія – споживач товару або послуги у постачальника, замінити якого неможливо. Він цим зловживає, в будь-якій формі. Тоді договірні відносини і судові тяжби другорядні в порівнянні з антимонопольним виробництвом. Для найбільш повного захисту прав необхідно подати скаргу в Антимонопольний комітет України.

2. Якщо в діяльності Вашого підприємства неминучий контакт з монополістами і виникли технічні проблеми. Наприклад, всупереч закону і здоровому глузду не узгоджуються заявки, не видаються технічні умови. Конкретні приклади:

 • Ваша компанія – постачальник електроенергії за нерегульованим тарифом та змушена укласти договір з обленерго, щоб продати електроенергію своїм споживачам.
 • Діяльність Вашої компанії зав’язана на транспортній сфері, доводиться контактувати з аеропортами, адміністрацією морських портів, Укрзалізницею, в результаті чого зіткнулися з порушенням прав і законних інтересів.

Якщо Ваша ситуація хоча б віддалено схожа на одну з описаних вище, якщо Вас витісняють з ринку або сталося відключення газу на підприємстві – оскаржити ці дії допоможе антимонопольний адвокат з позитивним досвідом роботи в сфері конкуренції. Юристи з питань антимонопольного права компанії «VEK Legal» мають багатий досвід роботи: від багатомільйонних проектів в сфері газу до малих в галузі водопостачання, від відшкодування упущеної вигоди за витіснення постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом – до представництва на засіданні комісії з розгляду порушень.

Які послуги надає антимонопольний юрист

Надаючи правову допомогу в сфері антимонопольних відносин, ми:

 • аналізуємо ситуацію, чи дійсно вона вирішувана шляхом звернення до НКРЕКП, наскільки перспективна скарга в Антимонопольний комітет, яка актуальна судова практика по заданому питанню;
 • складаємо претензії в підприємства водопостачання, обленерго, облгази, транспортні підприємства та інші організації, докладно розписуючи майбутні негативні наслідки, які їх чекають, якщо вони не виконають законні вимоги клієнта;
 • допомагаємо оскаржити заборгованість підприємства за газ, воду, електроенергію, а також оскаржити акти перевірок, якими клієнтові ставиться втручання в газовий лічильник (штраф за зрив пломби, самовільне підключення та інші звинувачення з боку монопольних підприємств);
 • представляємо інтереси Клієнта в засіданнях комісій монополістів, які зачіпають законні інтереси Клієнта – наприклад, в засіданнях комісії облгазу за актами про порушення або на зустрічах з обленерго в інтересах Клієнта. Поммогаем в ситуаціях, коли обленерго не приймає заявок на обсяг електроенергії на наступний місяць і переводить Ваших клієнтів на своє обслуговування;
 • Формуємо доказову базу правоти Клієнта, а також розбиваємо доказову базу його противника (наприклад, в газових справах компаніям потрібно оскаржити акт експертизи, скасувати довідку про непридатність лічильника або іншого вузла обліку);
 • якщо порушник чинить опір, то подаємо ретельно обгрунтоване звернення до НКРЕКП і АМКУ;
 • представляємо інтереси Клієнта в НКРЕКП і Антимонопольному комітеті, супроводжуючи справу до прийняття рішення;
 • на основі актуальної судової практики та останніх тенденцій в ній – складаємо і ретельно обгрунтовуємо позов про відшкодування

Які результати дає успішна практика антимонопольного права, звернення до НКРЕКП і Антимонопольний комітет

 • Згадані органи приймають обов’язкові для монополістів рішення і рекомендації, в тому числі вони можуть зобов’язати порушника припинити незаконну дію і / або бездіяльність, накласти на нього штраф. Причому обов’язок припинити порушення може трактуватися варіативно: наприклад, вилитися в обов’язок прийняти повідомлення про обсяг електричної енергії від постачальника за нерегульованим тарифом або скасувати штраф за порушення пломб на лічильнику, якщо споживач не винен в цьому.
 • Звернувшись до нас, Вам більше не доведеться відстоювати правоту своєї Компанії в поодинці. Допоможемо Вам вибудувати стратегію боротьби з монополістом, а також грамотний діалог з НКРЕ і АМКУ, притягнути до відповідальності Ваших недобросовісних контрагентів за порушення антимонопольного законодавства і отримати відшкодування завданих Вам збитків.
 • Цілком реально скасувати акт про порушення кодекс ГРС, досконально обґрунтувавши свою позицію. Адже на ділі порушень могло не бути, часто порушення придумуються інспекторами, щоб нажитися на Вашому бізнесі. Тому, в такій ситуації варто відразу ж звертатися до фахівців з питань антимонопольного права.
 • Особлива перевага антимонопольної практики в тому, що законом передбачено відшкодування шкоди в подвійному розмірі, якщо така шкода була завдана антимонопольним порушенням. А це означає, що якщо, наприклад, через незаконні дії облгазу Ваша компанія зазнала збитків – юрист у сфері енергетики допоможе стягнути їх в подвійному обсязі.
 • Для цього необхідно не тільки подати заяву в нкрекп, а й отримати позитивне рішення Антимонопольного комітету.
 • Як уже згадувалося, за зловживання монопольним становищем кривдника Вашої компанії можуть оштрафувати на суму до 10% його доходу за останній звітний рік.

Особливо хотілося б підкреслити позитивний досвід нашої компанії в справах про зловживання монопольним становищем, в тому числі – на ринку розподілу природного газу і на ринку електричної енергії. Детальніше – читайте в наших публікаціях.

Якщо Вам необхідно оскаржити дії обленерго, облгазу, водоканалу, теплових мереж, транспортного або будь-якого іншого монополіста – не миріться з несправедливістю і беззаконням по відношенню до свого бізнесу! Практика показує, що захистити свої права – реально, якщо боротися за них. Чекаємо Вас на консультації!

Напишіть нам

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
Залиште номер телефону